Upozorňujeme, že ve dnech 12. - 15. 7. objenávky nevyřizujeme. Děkujeme za pochopení.

To nie jest raj Szkice o współczesnych Czechach

Kód: 5939
271 Kč
Odesíláme do 10 pracovních dnů
Můžeme doručit do:
21.7.2022

Autor: Michał Zabłocki 

Nakladatelství: Helion

Počet stran: 160

Vazba: Měkká

Rozměr: 140 x 208 mm

Rok vydání: 2019

ISBN: 9788328340459

Detailní informace

Detailní popis produktu

"Neexistuje nic jako český hygge. Většina populárních názorů na Českou republiku v Polsku jsou mýty a Česká republika je zemí, kterou vůbec neznáme. Česká republika, i když je velmi geograficky a kulturně blízká, zůstává Polákům stále cizí. Polská Czechophilia je povrchní - vychází z víkendových výletů za pivem do Prahy a fragmentů populární kultury, založených na pohádkách o Rumcajsovi a Krtečkovi, seriálu o Arabele, dobrodružstvích dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, uctívání Karla Gotta a Heleny Vondračkové nebo písně o Jožinovi z bažin. Je to jen obraz dokonalosti a úspěchu našich jižních sousedů, založený na neznalosti české historie a reality. Česká republika zatím není rájem. Jedná se o oblast zasaženou politickou transformací stejně jako ostatní středoevropské země a jednu z nejvíce zkorumpovaných zemí v regionu; je to silně industrializovaná země, proto velmi poškozená a znečištěná. Je to temný svět likvidovaných dolů v Mostecké uhelné pánvi, plný etnických „bílých“ konfliktů s Romy, různých pravicových extremistů, nezaměstnanosti, sporů o pozemky pro stavbu dálnic, hádek a hrubosti politiků, nedostatku respektu k hodnotám, každodenních malicherností, lhostejnosti k záležitostem jiných lidí. Život v této zemi je stejně banální, monotónní a znepokojivý jako všude jinde."

"Česká republika, kterou objevil Michał Zabłocki, se liší od těch, které v Polsku známe, od četných stereotypů: jsou temnější, ztracené, zanedbávané, plné slovanského smutku a chaosu, ale zároveň se k nám blíží v lidských záležitostech, kterých jsme si dosud neuvědomili." Maciej Jastrzębski

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení