Ve dnech 13. 7. - 21. 7. nebudeme vyřizovat objednávky z důvodu dovolené, došlé objednávky pak vyřídíme v co nejkratší možné době. Za komplikace se velice omlouváme, jako omluvu přijměte slevový kód DOVOLENA a ušetřete 100 Kč při nákupu nad 450 Kč.

To nie jest raj Szkice o współczesnych Czechach

Kód: 5939
271 Kč
Odesíláme do 10 pracovních dnů
Můžeme doručit do:
29.7.2024

Autor: Michał Zabłocki 

Nakladatelství: Helion

Počet stran: 160

Vazba: Měkká

Rozměr: 140 x 208 mm

Rok vydání: 2019

ISBN: 9788328340459

Detailní informace

Detailní popis produktu

"Neexistuje nic jako český hygge. Většina populárních názorů na Českou republiku v Polsku jsou mýty a Česká republika je zemí, kterou vůbec neznáme. Česká republika, i když je velmi geograficky a kulturně blízká, zůstává Polákům stále cizí. Polská Czechophilia je povrchní - vychází z víkendových výletů za pivem do Prahy a fragmentů populární kultury, založených na pohádkách o Rumcajsovi a Krtečkovi, seriálu o Arabele, dobrodružstvích dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, uctívání Karla Gotta a Heleny Vondračkové nebo písně o Jožinovi z bažin. Je to jen obraz dokonalosti a úspěchu našich jižních sousedů, založený na neznalosti české historie a reality. Česká republika zatím není rájem. Jedná se o oblast zasaženou politickou transformací stejně jako ostatní středoevropské země a jednu z nejvíce zkorumpovaných zemí v regionu; je to silně industrializovaná země, proto velmi poškozená a znečištěná. Je to temný svět likvidovaných dolů v Mostecké uhelné pánvi, plný etnických „bílých“ konfliktů s Romy, různých pravicových extremistů, nezaměstnanosti, sporů o pozemky pro stavbu dálnic, hádek a hrubosti politiků, nedostatku respektu k hodnotám, každodenních malicherností, lhostejnosti k záležitostem jiných lidí. Život v této zemi je stejně banální, monotónní a znepokojivý jako všude jinde."

"Česká republika, kterou objevil Michał Zabłocki, se liší od těch, které v Polsku známe, od četných stereotypů: jsou temnější, ztracené, zanedbávané, plné slovanského smutku a chaosu, ale zároveň se k nám blíží v lidských záležitostech, kterých jsme si dosud neuvědomili." Maciej Jastrzębski

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.