Ve dnech 13. 7. - 21. 7. nebudeme vyřizovat objednávky z důvodu dovolené, došlé objednávky pak vyřídíme v co nejkratší možné době. Za komplikace se velice omlouváme, jako omluvu přijměte slevový kód DOVOLENA a ušetřete 100 Kč při nákupu nad 450 Kč.

Zaolzie 1919 - 1938

Kód: 8128
272 Kč
Momentálně nedostupné

Autor: Lech Wyszczelski

Nakladatelství: Bellona

Počet stran: 300

Vazba: Měkká

Rozměr: 125 x 195 mm

Rok vydání: 2022

ISBN: 9788311164215

Detailní informace

Detailní popis produktu

Polsko, znovuzrozené v listopadu 1918, muselo utvářet své hranice zbraněmi. Tak tomu bylo i na jihu, kde došlo ke sporu o příslušnost Těšínského Slezska, Spiše a Orawy k nově vzniklé ČSR. Ve třetí dekádě ledna 1919 armáda ČSR zaútočila na několik polských jednotek v Těšínském Slezsku. U Skoczówa a Ustroně byla zastavena československá ofenzíva a boje byly zastaveny. Rozhodnutí západních mocností v létě 1920 mělo za následek nepříznivý průběh určování hranice podél řeky Olzy pro Polsko. To se stalo příčinou špatných polsko-československých vztahů v následujících letech.

Příležitost k odvetnému boji se naskytla na podzim roku 1938, kdy Hitler způsobil tzv. Sudetskou krizi. Polské úřady toho využily, aby přinutily Prahu vrátit sporné oblasti. Polská armáda dobyla Zaolzie, Spisz a Orawu téměř bez boje. Veřejnost tyto úspěchy maršála Śmigły-Rydze a ministra zahraničních věcí Becka přijala s nadšením, ale cena byla velmi vysoká. Ať se nám to líbí nebo ne, Polsko se stalo Hitlerovým partnerem při dělení Československa, což zůstalo dlouho v paměti Čechů. Byla to také strategická chyba, protože o necelý rok později, v září 1939, musela polská armáda bránit jižní hranici před německým Wehrmachtem a s ním spojenou slovenskou armádou. Profesor Lech Wyeszczski tyto události podrobně popisuje a nešetří polské vůdce kritikou.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.