Pokud potřebujete pomoct s výběrem, napište nám, seženeme i knihy, které nemáme v nabídce, pokud jsou v Polsku k dispozici.

Zaolzie 1919 - 1938

Kód: 8128
Novinka
Značka: Bellona
272 Kč
Odesíláme do 10 pracovních dnů
Můžeme doručit do:
21.7.2022

Autor: Lech Wyszczelski

Nakladatelství: Bellona

Počet stran: 300

Vazba: Měkká

Rozměr: 125 x 195 mm

Rok vydání: 2022

ISBN: 9788311164215

Detailní informace

Detailní popis produktu

Polsko, znovuzrozené v listopadu 1918, muselo utvářet své hranice zbraněmi. Tak tomu bylo i na jihu, kde došlo ke sporu o příslušnost Těšínského Slezska, Spiše a Orawy k nově vzniklé ČSR. Ve třetí dekádě ledna 1919 armáda ČSR zaútočila na několik polských jednotek v Těšínském Slezsku. U Skoczówa a Ustroně byla zastavena československá ofenzíva a boje byly zastaveny. Rozhodnutí západních mocností v létě 1920 mělo za následek nepříznivý průběh určování hranice podél řeky Olzy pro Polsko. To se stalo příčinou špatných polsko-československých vztahů v následujících letech.

Příležitost k odvetnému boji se naskytla na podzim roku 1938, kdy Hitler způsobil tzv. Sudetskou krizi. Polské úřady toho využily, aby přinutily Prahu vrátit sporné oblasti. Polská armáda dobyla Zaolzie, Spisz a Orawu téměř bez boje. Veřejnost tyto úspěchy maršála Śmigły-Rydze a ministra zahraničních věcí Becka přijala s nadšením, ale cena byla velmi vysoká. Ať se nám to líbí nebo ne, Polsko se stalo Hitlerovým partnerem při dělení Československa, což zůstalo dlouho v paměti Čechů. Byla to také strategická chyba, protože o necelý rok později, v září 1939, musela polská armáda bránit jižní hranici před německým Wehrmachtem a s ním spojenou slovenskou armádou. Profesor Lech Wyeszczski tyto události podrobně popisuje a nešetří polské vůdce kritikou.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení