Vážení zákazníci, v poslední době evidujeme problémy s doručováním zásilek z Polska, momentálně tedy nemůžeme garantovat vyřízení objednávek do týdne. Přesto Vaše objednávky vyřizujeme v co nejkratší době. Za komplikace se velice omlouváme. Pokud potřebujete pomoct s výběrem, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám poradíme! Seženeme i knihy, které nemáme v nabídce, pokud jsou v Polsku k dispozici, kontaktujte nás a my uděláme maximum, abyste své knihy obdrželi co nejdříve!

Kdo je velký Andrzej Sapkowski?

Protože se Wiedźmin dlouhodobě řadí do naší TOP 10, rozhodla jsem se, že si posvítíme na jeho autora - Andrzeje Sapkowského. Jestli ho ještě neznáte, dovolte, abych vám jej představila.

Ačkoliv se jeho celoživotní dílo - série o Zaklínači - dnes už bezesporu řadí ke klasice polské literatury a žánru fantasy, jeho autor patří k současným polským spisovatelům. Jeho fanoušci oceňují jazyk, jakým Sapkowski Wiedźmina a jeho svět vylíčil. Jako jeden z mála polských autorů dokázal překročit hranici Polska a získat popularitu i v jiných státech - především České a Slovenské republice, v Rusku, Německu, Francii, Švýcarsku i Portugalsku, velikou oblibu získal dokonce ve Španělsku. A to především díky svým povídkám a navazující sérii Wiedźmin o zaklínači Geraltovi a princezně Ciri.

Narodil se v roce 1948 a po ukončení vysokoškolského studia se jeho oborem stal zahraniční obchod. Svoji první povídku zveřejnil až v roce 1986, tzn. v době, kdy se toho v Polsku, ale ani u nás v Česku o fantasy moc nevědělo a pohlíželo se na něj spíš trochu spatra,  přesto už během dvou let se stal jedním z nejpopulárnějších polských autorů. Píše také do polských fantasy časopisů Fantastyka a Magia i miecz. Navíc se dlouho zabýval teorií žánru fantasy, což souvisí také s tím, že byl a je v Polsku považován za průkopníka tohoto žánru, který jej v Polsku doslova přivedl k životu.

Někteří možná netuší, že kromě jeho slavné ságy o Zaklínači napsal také tzv. Husitskou trilogii (Narrenturm, Boży bojownicy, Lux perpetua), která se odehrává především na území Čech a Slezska v období husitských válek. Mistrovsky se v ní kloubí skvělá schopnost dějové gradace, bohatý jazyk, množství latinských citátů a především dokonalá znalost historie, Sapkowski navíc do svých románů perfektně zakomponoval tehdejší významné osobnosti ze Slezska, Uher i Polska. Chybět nesmí ani autorova pověstná ironie a výborný smysl pro detail.

V roce 2009 získal cenu Davida Gemmella, což byl poměrně velký úspěch na anglosaském trhu. Pro Sapkowského také proto, že "porazil" Joea Abercrombieho.

Sapkowski souhlasil také s natočením filmu o Zaklínači, s jeho kvalitou však vůbec nebyl spokojen. Rovněž prodal práva na vytvoření počítačové hry. Paradoxní je, že potenciální tvůrci mu tehdy nabízeli procenta ze zisku, ale protože Sapkowski v žádný velký zisk nevěřil, požadoval peníze hned. Později se však ukázalo, že hra má neuvěřitelný úspěch (první verze se prodala v 35 tisících kopií, druhý díl, který byl vytvořen i pro Xbox, si koupily dva miliony uživatelů, třetí vyšel v 15 jazykových verzích a koupilo ji přibližně šest milionů hráčů), proto Sapkowski v roce 2018 vznesl požadavek na vyrovnání.

Pokud vás zajímají "neliterální" informace, tak Sapkowski miluje jídlo a vaření, což se rovněž odrazilo v jeho tvorbě (schválně - najdete jinou fantasy, která věnuje tak velkou část i jídlu?).

Pokud jste ještě jeho knihy nečetli, rozhodně doporučuji!

Obrázek autora je z Culture.pl

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení