Knižní blog? Zkuste naše tipy!

Literárních blogů je jako hub po dešti - a stále přibývají. Jsou dobrým zdrojem inspirace pro ty, kdo si rádi nechají při výběru knih poradit někým, kdo už je přečetl. Navštivte s námi pár těch, které jsme pro vás vybrali...

Dobrý český blog, který se zabývá (nejen) polskou literaturou, je pouze jeden - kurwa czytaj. O autorech se toho sice moc nedozvíme, ale je zřejmé, že k polské literatuře mají blízko. Přečíst si zde můžete např. recenzi knihy Czarna Madonna, jejímž autorem je současný polský autor Remigiusz Mróz.
 

Literatura není zrovna polským národním sportem - průzkumy ukazují, že celá polovina Poláků vůbec nečte. Přesto druhou polovinu tvoří také lidé, kteří se proti tomu vymezují a průměrné množství přečtených titulů významně navyšují. Takže navzdory tomu, že Poláci v průměru čtou velice málo, najdeme mezi nimi mnoho blogerů.
 
Jedním z blogů, který mě zaujal najdete na adrese http://www.czytamwszedzie.pl/ Tento blog je tvořen recenzemi mnoha lidí - novinářů, kritiků a recenzentů, autorů a odborníků, ale také fanoušků a milovníků čtení. Články na blogu jsou rozděleny do čtyř kategorií - pojednávají o novinkách, zahrnují recenze přečtených knih, rozhovory s autory a zvou na události, které jsou s knihami spojené. Přečíst si zde můžete např. recenzi knihy Pod szkarłatnym niebem, kterou napsal Mark Sullivan.
 
Největší množství fanoušků má blog Czytam, bo lubię. Autorkou je Agnieszka Kalus, která píše o knihách již od roku 2008 a působí rovněž jako překladatelka z angličtiny. Na Facebooku už má více než 23 tisíc fanoušků. Na jejím blogu si můžete přečíst např. recenzi knihy Tatuażysta z Auschwitz, jejíž autorkou je Heather Morris.
 
Do třetice nabízím blog Złodziejka Książek. Tento blog existuje už od roku 2010 a autorka sama uvádí, že jeho součástí jsou subjektivní a amatérské recenze knih, které přečetla. Její blog má více než 1000 pravidelných čtenářů a najdete v něm nejen "nejlepší" knihy, ale i ty "nejhorší".
 
Jak už jsem uvedla, polských blogů je opravdu hodně a toto jsou tři, které by se vám mohly líbit. Pokud toužíte po dalších, na internetu jistě najdete to, po čem toužíte. Přeji vám příjemné počtení - a snad najdete i inspiraci pro další četbu. Pokud narazíte na nějaký zajímavý blog, budu ráda, když nám o něm napíšete :-)