Przeminęło... jednak pozostało Od zakazanych piosenek do moralnego niepokoju. Nasze kino w latach 1944-1970 (tom 1 i tom 2)
Kód: 5360Detailní popis produktu
Mieczysław Wojtczak, novinář, publicista, politický aktivista. Vystudoval žurnalistiku na Varšavské univerzitě. Spoluvedl studentský časopis Horyzonty, a následně pracoval v týdeníku Sygnały. Publikoval články o kultuře i články v tisku pro mládež. Poté odešel do polské tiskové agentury, kde jedenáct let řídil varšavskou pobočku a Politický bulletin PAP. V sedmdesátých letech byl prvním náměstkem ministra kultury a umění a zároveň šéfem polské „kinematografie“. Byl redaktorem týdeníku Wiadomości Kulturalne. Člen Asociace polských novinářů a Svazu polských spisovatelů. Zakladatel Fundacji Kultury Polskiej. Autor knih Kronika nie tylko filmowa (2004), Zdobywanie Moskwy (2006), O kinie moralnego niepokoju... i nie tylko (2009), Wielką i mniejszą literą. Literatura i polityka w pierwszym ćwierćwieczu PRL (2014), Teatr na scenie polityki 1944-1969 (2016). Získal mnoho ocenění, včetně medaile "Gloria Artis" a Zlatého odznaku "Zasłużony dla Warszawy".
Knihy popisují vývoj polské kinematografie - od sedmnácti kin, která vznikla v osvobozených oblastech východního Polska, v polovině roku 1945 to bylo už 230 aktivních kin. Několik fotoaparátů a manuální laboratoř. Toto byl počátek poválečn polsk kinematografie, hledající místo a cestu rozvoje v nových politických podmínkách. V roce 1945 vyrazila první doprovodná kina s přístroji přepravovanými ve vozech tažených koňmi. Film se začal dostávat do vesnic a malých měst a stal se důležitým prvkem demokratizace kultury.
Během 10 let poválečné kinematografie bylo natočeno 42 celovečerních filmů a během několika týdnů roku 1958 probíhala premiéra každých deset dní.
Dvousvazkové vydání, které přináší zajímavé informace o vývoji polsk kinematografie.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.